شاعر و مترجم

معرفی کتاب

بعد از چاپ کتاب عشق شاعرانه در سال ۹۷ از بهمن حبیبی، اخیراً مجموعه اشعار مائده‌های جنگ و صلح از ایشان منتشر شده است. این مجموعه مشتمل بر پنجاه و پنج شعر کوتاه و بلند در ۱۵۲ صفحه است. این مجموعه دارای زبانی شاعرانه و نو است که خواننده را به اندیشیدن وامی‌دارد. چنان‌که خواننده می‌تواند به فراخور درک و علاقه خود به شعر از بین اشعار کوتاه و بلند آن شعرهایی جذاب و در عین‌حال تاُمل‌برانگیز را انتخاب کند و با خواندن آنها خود و دیگران را بشناسد و از شناخته‌های خود به مرزهای رنج و لذت دور یا که نزدیک شود و تجربه کند ملالی را که از پس می‌آید، ملالی که آدمی از آن غافل است و از آن به تنهایی‌های خویش می‌گریزد ولی تنهایی همیشه با آدمی‌ست:

” … دیگر شهری نداشت

نه شهر و نه همشهری

نه مادری که او را آواز دهد

نه خواهری که او را خط بفرستد

نه دختری که دیگربار او را به سینه بفشارد

او دیگر چیزی نداشت.”

ص۱۰۲

 

        خواننده با خوانش دوباره و چندباره شعر به فضای شعری نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود: مشاهدات دقیق، بیان جزئیات، استفاده از توصیف‌های متفاوت، بازآفرینی مفاهیم ماُنوس و آشنا به شیوه‌ای نو، آوردن توصیف در توصیف و استفاده از ظرافت‌های معنایی کلمات خواننده را چونان در جریان حوادث قرار می‌دهد که همه‌چیز را فراموش می‌کند و با شعر یکی می‌شود تو گویی در شعر زندگی می‌کند یا که زندگی تجربه شده‌ی خویش را به گونه‌ی دیگری تجربه می‌کند:

من دستم را لذت می‌بخشم

من نم‌نمک از لب جام می‌نوشم

من نم‌نمک مست می‌شوم

مست از شعر/ مست از شراب

مست از عشق

عشق و شراب و شعر

ص۱۲۴ شعر و مستی

تخیل لطیف شاعر در کلماتی ماُنوس نمود یافته است چیدمان زیبای این کلمات شاعرانه و هنرمندانه است و تصویرهای شاعرانه را پدیدار می‌کند. لذتی که شاعر به دست خود می‌بخشد و جام شراب را بلند می‌کند به ما نیز سرایت می‌کند، ما نیز از لب جام شعر او می‌نوشیم و از لطف و صفای شعر او مست می‌شویم، سرشار از عشق به شعر می‌شویم و دوست داریم خواندن شعر را ادامه دهیم و خود را در تصاویر آن بیابیم:

مست باید بود

مست از شعر

شعر و شراب

جام شراب

و جام از دست خدای شعر ستاندن

ص۱۲۴ شعر و مستی

[ bahmanhabibi ]

لطفا متن درباره نویسنده را در وردپرس ، بخش شناسنامه کاربری تکمیل نمایید .

مطالب مرتبط
تصویر: بیوگرافی
بیوگرافی
  • ۰
  • ۱۳۱۵
  • 2019/10/02

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *